Беовулф

Издавач: Конгресен Сервисен Центар | Јазик: Македонски | Година: 2013
Оригинален наслов: / | Бр. на страни: 106 | Димензии: 20 cm | Корица: /

/Eпот „Беовулф“ е напишан некаде помеѓу 650 и 800 година и структурно е поделен на два дела: првиот говори за младоста на Беовулф а вториот за неговата старост. Интересно е дека има педесетгодишен јаз меѓу нив, а тоа е времето на кралствувањето на Беовулф со неговиот народ, Геатите, кога Беовулф бил добар и правичен крал кој умешно и мудро го раководел кралството. Централно место во структурата заземаат трите големи борби на Беовулф: првата со чудовиштето Грендел, втората со неговата чудовишна мајка, потомка на библискиот убиец Каин и третата со змејот во која Беовулф го губи животот

Цена: 248 ден

3 на залиха

Спореди
Продавач КСЦ/ПОЛИЦА

Report an abuse for product Беовулф

Категорија:
ИСБН: 9786084694984

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Беовулф”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in