Берлин

Издавач: ФЕНИКС | Јазик: Македонски | Година: 2019
Оригинален наслов: Berlin | Бр. на страни: 288 | Димензии: 20 | Корица: /

"Паѓа Берлинскиот ѕид. Kонтинент подалеку, во психијатриската клиника во Монтреал, пациент се буди од двегодишната зашеметеност.Неговата опсесија со Берлин е необјаснива. Со неговото бегство од болницата започнува надреалната авантура во која минатото се меша со иднината, а смртта служи да се промени ткаенината на светот во чудниот експеримент на трансценденталната филозофија. Како ракописите на Франц Кафка или Итало Калвино проткаени со мешањето на реалното и надреалното, или како психоделичен трип на дрога, оваа приказна го носи читателот во темниот свет на Западен Берлин—сеприсутниот ѕид, трансвеститските барови и садомазохизмот. Тоа е таен свет каде што преживеаниот од концентрациониот логор продава шпорети на гас; свет на филозофска интелигенција, прељуба и убиство. Френетичен, калеидоскопски, ужасен, брилијантен роман."

Цена: 420 ден

10 на залиха

Спореди
Продавач ФЕНИКС

Report an abuse for product Берлин

Категории: ,
ИСБН: 978-9989-33-777-2

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Берлин”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in