Бесмртност

Издавач: Арс ЛИБРИС | Јазик: Македонски | Година: 2020
Оригинален наслов: Nesmrtelnost | Бр. на страни: 384 | Димензии: 20 см | Корица: мека

„Смртта и бесмртноста создаваат неразделна двојка... поубава од Ромео и Јулија или од Лорел и Харди...“ „Бесмртноста подразбира вечно судење.“ Тоа го вели Кундера во Бесмртност, каде што и самиот се јавува како лик. Бесмртноста, или претставата за неа, е присутна низ целата приказна, почнувајќи од интерференцијата на Гете и Хемингвеј како ликови, преку односите на другите, фиктивните ликови, па сè до инспирацијата што произлегува од еден единствен специфичен гест. Кундера и во ова дело го користи нему својствениот и мошне типичен психолошки реализам, а низ Бесмртност како стожерни провејуваат две главни теми: врската меѓу човекот и неговата слика и она што Кундера го именува како хомо сентименталис.

Цена: 420 ден

20 на залиха

Спореди
Продавач Арс ЛАМИНА

Report an abuse for product Бесмртност

Категорија:
ИСБН: 978-608-259-899-4

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Бесмртност”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in