Беспаќе

Издавач: Бегемот | Јазик: Македонски | Година: 2014
Оригинален наслов: / | Бр. на страни: 133 | Димензии: 110x180 | Корица: /

Според критиката, Беспаќе е најдобриот роман на Еухенио Камбасерес, кој авторот го нарекол студија. Насловот во целост одговара на животниот став на Андрес, протагонистот, кој е апатичен, пропаднат, болен од песимизам и досада. Нараторот инсистира низ целото дело дека однесувањето на Андрес е однесување на ментално болен човек.

Беспаќе се впишува во големата традиција што ја спротивставува урбаната наспроти руралната култура. Моралот и судбината на човекот се едни од основните нишки коишто Камбасерес ги ткае преку комплексниот лик на Андрес. Кога веќе се чини дека животот на Андрес тргнува по добар пат, сепак судбината одлучува да биде немилосрдна кон него и кон неговото најмило.

Цена: 200 ден

18 на залиха

Спореди
Продавач Бегемот

Report an abuse for product Беспаќе

Категорија:
ИСБН: ISBN 978­-608­4-718­-12-­3

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Беспаќе”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in