Безгрижно талкање (Избрани текстови)

Автор: Чуанг Це
Издавач: Македоника | Јазик: Македонски | Година: 2014
Оригинален наслов: / | Бр. на страни: 115 | Димензии: 170х120 | Корица: мека

„Еднаш јас, Чуанг Це, сонував дека сум пеперутка – среќна пепе­рутка, која леташе задоволно наоколу без да биде свесна дека е Чуанг Це. Одеднаш, јас се разбудив и видов дека јас сум Чуанг Це. И јас сега не знам дали јас сум Чуанг Це кој сонуваше дека е пепе­рут­ка или сум пеперутка која сонува дека е Чуанг Це. А помеѓу Чуанг Це и пеперутката, несом­не­но, постои разлика. Ете тоа е она што се нарекува преобразба на нештата.“ Преобразбата на нештата претставува еден од клучните термини на филозо­фијата на Чуанг Це. Го сметаат за еден од најголемите учители на таоизмот.
Рангирано 5 од 5 според 4 рејтинзите на корисниците

Цена: 150 ден

7 на залиха

Спореди
Продавач Македоника Литера

Report an abuse for product Безгрижно талкање (Избрани текстови)

Категорија:
ИСБН: 978-608-4614-46-3

Questions and Answers

You are not logged in