Билет во еден правец

Издавач: КСЦ/Полица | Јазик: Македонски | Година: 2016
Оригинален наслов: Un aller simple | Бр. на страни: 132 | Димензии: 21 | Корица: мека

Едно дете од непознати родители, кои загинале во сообраќајна незгода, било спасено и посвоено од ромско семејство од Марсеј. Mу го дале името Азиз. Азиз со новите родители расте со лажни марокански документи. На осумнаесет години тој краде автомобили и авто-радија. Го апсат за кражба, и француските власти одлучуваат тој да биде еден од првитепримери на новата имиграциона политика – враќање на илегалните имигранти во нивните земји на потекло. Му доделуваат, „хуманитаренпридружник“, службеник кој треба да го депортира во Мароко. Овие двајца патници се спријателуваат и доживуваат многу работи на патот во потрага по градот од кој потекнува Азиз, а кој всушност не постои.

Цена: 300 ден

10 на залиха

Спореди
Продавач КСЦ/ПОЛИЦА

Report an abuse for product Билет во еден правец

Категорија:
ИСБН: 978-608-4780-53-3

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Билет во еден правец”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in