Блажени нишки

Издавач: Антолог | Јазик: Македонски | Година: 2020
Оригинален наслов: / | Бр. на страни: 310 | Димензии: 13х20 | Корица: /

Колку што се големи делата на Блаже Конески, како на научен така и на книжевен план, толку се големи и неговите релации на градењето мостови меѓу луѓето. Не само на овие наши простори туку и низ целиот свет. Воспоставувал непосредни контакти и пружал рака за соработка и за пријателство, водел разговори со недобројни личности, познати и непознати. Книгата „Блажени нишки“ е насочена кон осветлување на дел од животот и делото на големиот литературен и научен деец од агол што досега не беше јавно претставен. Тоа е неговото другарување со соученик од гимназиското школување во Крагуевац, каде што првпат се сретнал и се зближил со петтокласникот Никола Кујунџиски. Блаже од Небрегово, Прилепско; Никола од Пехчево, Малешевско. Иако Никола Кујунџиски се определил за друга професија, неговите поетски искри што заискриле паралелно со Блажевите, уште во средношколските денови, неговата љубов кон убавиот пишан збор и кон фотографијата и кон уметноста воопшто, биле уште една значајна нишка што ги поврзувала и ги надградувала нивните дружења и соработка. На овие страници, преку документаристичко и впечатливо изведените опсервации, анализи, компарации и толкувања од страна на авторот, ги согледуваме почитта и поврзаноста на Конески и Кујунџиски на еден посебен и специфичен начин. Почит и поврзаност што продолжуваат и понатаму...

Цена: 400 ден

10 на залиха

Спореди
Продавач Антолог

Report an abuse for product Блажени нишки

Категорија:
ИСБН: 978-608-243-400-1

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Блажени нишки”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in