Бледосин женски ракопис / Франц Верфел

Издавач: Макавеј | Јазик: Македонски | Година: 2013
Оригинален наслов: Eine blaßblaue Frauenschrift / Franz Werfel | Бр. на страни: 95 | Димензии: А5, 21cm | Корица: мека

„Бледосин женски ракопис“ е ремек-дело на кратката раскажувачка форма излезена од перото на Франц Верфел. Во оваа новела Верфел успева да наслика жестока отсечка на преломниот период од едно толерантно општество (Австрија) кое присилно мора да се приклони кон фашистички систем (Германија). За да го реализира овој специфичен раскажувачки потфат, авторот користи многу малку средства: една навидум безопасна случка предизвикана со добивањето на писмо адресирано со женски ракопис, еден неоткриен љубовен триаголник, и редоследно поврзани настани што се случуваат од утрото до вечерта на 7 октомври 1936 година, еден сосема обичен есенски ден во предвоена Виена.

Бледосин женски ракопис / Франц Верфел ; [превод од германски јазик Ксенија Чочкова ; поговор Бранко Цветкоски ; корица Кочо Фиданоски]

Цена: 300 ден

10 на залиха

Спореди
Продавач Макавеј

Report an abuse for product Бледосин женски ракопис / Франц Верфел

Категорија:
ИСБН: 978-608-205-164-2

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Бледосин женски ракопис / Франц Верфел”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in