БОГОРОДИЧНАТА ЦРКВА ВО ПАРИЗ

Издавач: КСЦ/Полица | Јазик: Македонски | Година: 2017
Оригинален наслов: NOTRE-DAME DE PARIS | Бр. на страни: 660 | Димензии: 21 | Корица: мека

Богородичната црква во Париз е еден од најдобрите историски романи во светската литература. Во основа, тој е вперен против монархијата, католицизмот, варварското правосудство и против смртната казна. Во овој  роман Иго  ги презентира  своите сфаќања за доброто и за злото, за љубовта и за омразата, за убавото и за грдото. Преку судбината на незаборавните ликови на Есмералда и на Квазимодо, авторот укажува на убавината на човечката душа, потенцирајќи ја естетската теза дека суштината е позначајна од надворешната форма, што претставува голема новина во светската литература

Цена: 500 ден

9 на залиха

Спореди
Продавач КСЦ/ПОЛИЦА

Report an abuse for product БОГОРОДИЧНАТА ЦРКВА ВО ПАРИЗ

Категорија:
ИСБН: 978-608-4780-77-9

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “БОГОРОДИЧНАТА ЦРКВА ВО ПАРИЗ”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in