Божица на подивените мачки

Издавач: Блесок | Јазик: Македонски | Година: 2008
Оригинален наслов: Божица на подивените мачки | Бр. на страни: 73 | Димензии: 120х170 | Корица: /

Во лирските текстови од оваа збирка не може да не се забележи силниот сензибилитет на жената. Женската природа и нејзината интуиција, како и спонтаната исповедност ја наоѓаат својата најуверлива изразност зад вратите на реалното. Лирскиот субјект честопати ги понесува своите сензации и доживувања во димензиите на фантазијата, на сонот, на трансот, барајќи ја во омаеноста можноста за среќа. Љубовната лирика во оваа стихозбирка е сетилно обликувана, бидејќи чувството не е претставено само како метафизички копнеж. Тоа е блиц сеќавање кое се прима со посредство на сите сетила. Еднаш доживеаното чувство се излева во збор, чин во кој подеднакво учествува секоја пора на лирскиот субјект, иако вибрацијата е примарно церебрална. Оттука, во една песна може да се пронајде чудесен мозаик од бои, мириси, констатации, а песната лесно преминува во секундарно реално доживување на лирскиот субјект, честопати прескокнувајќи во сферите на еротската виртуелност. Еротиката е миг на сеќавање, ментално преживување на некогаш слученото. Несекојдневна, но провокативна, поезијата на Димитрова мора и смее да се доживее само како уметност, која по дефиниција е фикција. Секако дека рабовите на поетскиот опус и животот на авторот се допираат, но факт е дека овие две нешта се омеѓени. И. Антески

Цена: 150 ден

Распродадено

Извести ме кога производот ќе биде на залиха

Спореди
Продавач Блесок

Report an abuse for product Божица на подивените мачки

Категорија:
ИСБН: 978-9989-928-72-7

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Божица на подивените мачки”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in