Божји град

Издавач: БАТА ПРЕСС | Јазик: Македонски | Година: 2020
Оригинален наслов: Cidade de Deus | Бр. на страни: 394 | Димензии: 21 | Корица: /

Врвен роман, по кој е снимен истоимениот култен филм, што доби номинација за Оскар. Силна приказна, што ја отсликува суровата реалност на животот на улиците во Бразил. Божјиот град е еден од најсиромашните квартови во Рио. Но, сепак тоа е место каде што самбата се игра до зори, каде што блескаат едни од најубавите жени на земјата, и место каде што едно младо момче сака да избега од опкружувањето и да стане фотограф. Божји град е опширна трагична приказна, волшебно прикажана епопеја за животот на гангстерите и бандите во познатите фавели во Рио, базирана на долгогодишно истражување и информациите од прва рака на Пауло Линс, којшто самиот израснал во местото. Трагична сторија што им дава глас на обесправените во мултиетничкиот Бразил и која што оправдано го заслужи интернационалниот интерес и светските признанија.

Цена: 500 ден 350 ден

5 на залиха

Спореди
Продавач БАТА ПРЕСС

Report an abuse for product Божји град

Категорија:
ИСБН: 978-608-253-1373

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Божји град”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in