Брачниот портрет

Издавач: Арс ЛАМИНА | Јазик: Македонски | Година: 2023
Оригинален наслов: The marriage portrait | Бр. на страни: 340 | Димензии: 145 х 205 мм | Корица: мека

Од авторката на бестселерот на „Њујорк тајмс“ – романот „Хамнет“ – книга за волшебната млада војвотка Лукреција де Медичи.

Зима, 1561 година. Лукреција, војвотката на Ферара, е однесена на неочекувана посета на селската вила на нејзиниот сопруг Алфонсо. Додека вечераат во леденостудената сала, таа сфаќа дека Алфонсо има злобен план: да ја убие.

Лукреција имa 16 години и водела изолиран живот затворена во големата палата во Фиренца, чувана од војниците на татко ù и дамите на мајка ù. Меѓутоа, овде, во оваа оддалечена вила, таа е на милост и немилост на нејзиниот сè понепредвидлив сопруг.

Што ќе направи Лукреција со ова ненадејно сознание? Кои се нејзините шанси против Алфонсо, владетел на провинција и обучен војник? Како да го обезбеди својот опстанок?

„Брачен портрет“ е живописно потсетување на убавината и бруталноста на ренесансна Италија и на млада жена чија близина до моќта ја става во смртна опасност.

Цена: 490 ден

3 на залиха

Спореди
Продавач Арс ЛАМИНА

Report an abuse for product Брачниот портрет

Категории: , ,
ИСБН: 978-608-267-674-6

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Брачниот портрет”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in