Бруклински будалаштини

Издавач: Издавачки центар ТРИ | Јазик: Македонски | Година: 2007
Оригинален наслов: The Brooklyn follies | Бр. на страни: 250 | Димензии: 140 х 205 | Корица: /

Се што умее Остер како раскажувач, и поради што стекна светска слава, се наоѓа и во ова дело. Свежината ја внесуваат околностите во коишто настанува делото, време кое писателот го остава зад себе, но и влијанието на новите генерации, кои - според вкусот на писателот - го распарчуваат животот со жестина којашто тој не ја заслужува. Сепак, ова е првото дело на Пол Остер во кое атмосферата со нихилистички поглед кон светот и песимизмот се ставени во втор план. Се додека не ја завртите последната страница.Како што судбината си поигрува со неговите неодоливи карактери, Остер, како магионичар, ја воспева природата, музицира за неверојатните љубовни врски и смешните разговори, и размислува за толку екстремни искуства како што се животот во порнографијата и бракот со тирански верски фанатик... Ова продолжување на неговиот се пообемен циклус на љубовни песни за Бруклин е неговото најприземјено, најсензуално и општествено најсвесно дело досега.- Booklist Изобилува со настани како што изобилува и со ликови... Иако Бруклински будалаштини го споделува универзумот на случајни средби со останатите дела на Остер, дружељубивиот, отворен глас на Нејтан Глас го прави овој роман особено задоволство. Верувањето во среќа е можеби усте една од бруклинските будалаштини, но пријатните приказни на Нејтан се ефикасен мотор за јоие де вивре. Наместо да умре, нараторот оживува цела екипа весели Бруклинци. - Atlanta Journal-Constitution Карактерите сјаат, анегдотите светкаат, дијалогот остроумно дрдори, приказната јури со старомодната сила на светлозелениот олдсмобил катлас на Нејтан. - Seattle Weekly
Рангирано 4.50 од 5 според 2 рејтинзите на корисниците
(2 оценки на корисници)

Цена: 450 ден

Распродадено

Извести ме кога производот ќе биде на залиха

Спореди
Продавач Издавачки центар ТРИ

Report an abuse for product Бруклински будалаштини

Категорија:
ИСБН: 978-9989-187-285

2 оценки за Бруклински будалаштини

  1. Rated 5 out of 5

    Anonymous (верификуван корисник)

  2. Rated 4 out of 5

    Anita Jovanova (верификуван корисник)

Додади оценка

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in