Бумбарчиња

Издавач: Македоника | Јазик: Македонски | Година: 2013
Оригинален наслов: Broučci | Бр. на страни: 92 | Димензии: 240х170 | Корица: /

Јан Карафијат (1846–1929) е чешки евангелистички свеште­ник и писател. Во литературата се појавува со приказната за деца „Бумбарчиња: за мали и големи деца“, 1876. Благодарение на рецензијата на Густав Гама Јарош, во списанието „Час“, првото издание на „Бумбарчиња“ било распродадено веднаш, а во 1894 била издадена повторно. Така, од 1876 до 1980 година „Бумбарчиња“ доживеале 79 изданија. Во оваа приказна за деца Карафијат главно ја изразува единствената, проста љубов кон природата, мечтата кон идеалните односи меѓу луѓето. 

Цена: 150 ден

10 на залиха

Спореди
Продавач Македоника Литера

Report an abuse for product Бумбарчиња

Категорија:
ИСБН: 978-608-225-087-8

Questions and Answers

You are not logged in