Бунар

Издавач: Слово | Јазик: Македонски | Година: 2003
Оригинален наслов: Бунар | Бр. на страни: 218 | Димензии: 21 cm | Корица: /

Четврто издание во Македонија на овој роман, кој исто така е објавуван во странство. Романот, добитник на наградата Роман на годинатата на „Утрински весник“ и номиниран за меѓународната награда „Балканика“, е објавен во рамки на Избраните дела во шест тома на Башевски, кои се во фаза на рализиација.
Во ова издание објавен е обемен предговор од проф. Маја Бојаџиевска, кој се однесува на целокупниот проект од шест тома и во кој добар дел е посветен токму на „Бунар“. Авторката на предговорот, покрај другото, вели дека со објавувањето на овој роман, „Башевски на најубав начин го покажува креативниот динамизам и збогатувањето на неговиот голем авторски проект“. Оваа книга, додава таа, „е реперна точка не само за опусот на Башевски туку и пошироко, во контекстот на македонската литература…“ 

Цена: 263 ден

10 на залиха

Спореди
Продавач Слово

Report an abuse for product Бунар

Категорија:
ИСБН: 9989-103-09-7

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Бунар”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in