Черчил: моќта на зборовите

Издавач: Арс ЛИБРИС | Јазик: Македонски | Година: 2019
Оригинален наслов: Churchill : the power of words | Бр. на страни: 544 | Димензии: 21 | Корица: мека

За време на неговата државна служба, од која поголем дел ја има поминато на светската сцена, Винстон Черчил ја разбра и ја употреби моќта на зборовите. Во неговите говори, книги и во весниците и списанијата тој брилијантно ги артикулираше своите мислења и ја изложуваше неговата визија за иднината. Особено неговите записи и говори за време на војната со нивниот моќен наративен стил и промислена рефлексија, ги фасцинираа многумина од следните генерации и беа инспирација за нив. Во својата книга, Мартин Гилберт вешто има избрано 200 извадоци од целосниот корпус книги, написи и говори на Черчил, што суштински ја одразуваат неговата животна приказна, неговата кариера и филозофија. Изборот се движи од спомени за неговото детство и школувањето до неговите придонеси кон повеќе од педесетгодишните дебати за социјалната политика, војната и уредувањето на еден подобар свет по 1945 година. Тука гледаме како тој моќно ги користи зборовите за различни намени: да дебатира за морални и политички причини, да се застапува за насоки на дејствување во општествената, националната и интернационалната сфера и да ја раскаже приказната за својот живот.

Цена: 500 ден

7 на залиха

Спореди
Продавач Арс ЛАМИНА

Report an abuse for product Черчил: моќта на зборовите

Категорија:
ИСБН: 978-608-259-438-5

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Черчил: моќта на зборовите”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in