Четирите ветришта

Издавач: Сакам Книги | Јазик: Македонски | Година: 2021
Оригинален наслов: The four winds | Бр. на страни: 498 | Димензии: 21 | Корица: /

Тексас, 1934. Милиони се без работа и невидена суша ги пустоши Големите рамнини. Фармерите се борат да ја зачуваат својата земја, воедно и својата заработувачка за живот, но жетвата пропаѓа, водата се суши, а прашината се заканува дека ќе ги закопа сите. Пристигнува еден од најмрачните периоди од Големата депресија… и тоа многу злокобно. Во ова несигурно и опасно време, Елза Мартинели – како и многу од нејзините соседи – мора да донесе претешка одлука: дали да се бори за земјата која толку ја сака или да замине на запад, во Калифорнија, во потрага по подобар живот. Четирите ветришта е страшен портрет на Америка и американскиот сон, низ очите на една нескршлива жена чии храброст и жртва ќе станат дефиниција за една цела генерација. Авторката на „Славејот“ и „Збогум најмила“ ни подарува уште едно епско дело за љубовта, хероизмот и надежта – во еден од најклучните периоди за Америка – Големата депресија.

Цена: 500 ден

5 на залиха

Спореди
Продавач Сакам Книги

Report an abuse for product Четирите ветришта

Категории: , ,
ИСБН: 978-608-260-130-4

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Четирите ветришта”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in