Даблинци / Џејмс Џојс

Издавач: Макавеј | Јазик: Македонски | Година: 2023
Оригинален наслов: Dubliners / by James Joyce | Бр. на страни: 178 | Димензии: A5, 21cm | Корица: мека

Влезете во волшебниот свет на „Даблинци“ од Џејмс Џојс. Оваа безвременска збирка од 15 раскази нуди трогателно истражување на обичните животи во Даблин од почетокот на 20 век. Џојс пишува мајсторски приказни што навлегуваат во комплексноста на човековата природа, во соништата и во желбите. Од впечатливниот расказ „Мртвите“ до живописно-деталниот „Араби“, секоја приказна открива дел од разноликото општество во Даблин. Како патување што одекнува низ вековите, „Даблинци“ е книжевен смарагд што ги повикува читателите да помислат на надежите, на борбите и на живите мигови што ја дефинираат човечката состојба.

Даблинци / Џејмс Џојс ; превод од англиски Катарина Ѓурчевска Атанасовска

Цена: 420 ден

10 на залиха

Спореди
Продавач Макавеј

Report an abuse for product Даблинци / Џејмс Џојс

Категорија:
ИСБН: 978-608-205-521-3

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Даблинци / Џејмс Џојс”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in