Даровите на светот

Издавач: Зига Зага Букс | Јазик: Македонски | Година: 2018
Оригинален наслов: Даровите на света | Бр. на страни: 126 | Димензии: 21*15 | Корица: мека

Поетската книга „Даровите на Светот“ од бугарскиот автор Антон Баев има поднаслов „Нови апокривифи“ кои на читателот му навестуваат дека ова не е обична книга. Поетската книга на Баев има религиозна содржина, па на тој начин навестува едно поинакво, нетипично читање на поезијата денес. Оваа интересна книга има религиозна содржина, но и митолошки елементи, во кои е вклучен историскиот дискурс. Поетската книга „Даровите на Светот“ е составена од два дела и воведна песна на самиот почеток од книгата. Првиот дел содржи 26 песни, а вториот дел содржи 30 песни. Стихозбирката има вкупно 1550 стихови. После песните и двата циклуси на поезија во книгата самиот автор има подготвено белешки, односно објаснувања за помалку упатените читатели за термините од религиозен карактер, кои ги употребува во својата поетска книга. На моменти авторот ни навестува и драматургија во неговите песни, емотивно обоени и силно сочувствителни врз читателот.

Цена: 300 ден

30 на залиха

Спореди
Продавач Зига Зага Букс

Report an abuse for product Даровите на светот

Категорија:
ИСБН: 978-608-66249-0-3

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Даровите на светот”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in