De Profundis

Издавач: Бегемот | Јазик: Македонски | Година: 2013
Оригинален наслов: / | Бр. на страни: 165 | Димензии: 110x180 | Корица: /

De Profundis е елоквентниот огорчен прекор на Оскар Вајлд напишан од затвор до неговиот љубовник Лорд Алфред Даглас („Боузи“). Во долгото писмо Вајлд го обвинува Лорд Алфред за себичност, плиткост, паразитство, алчност, расипништво, бес, ограниченост на духот и запоставување. Тој го спротивставува ваквото однесување кон него со несебичното посветување на неговиот близок пријател Роберт Рос („Роби“), кому Вајлд му го дoверува делото и понатамошната негова иднина. Рос е одговорен и за насловот на делото, а тој ја објавува и скратената верзија на писмото во 1905 година.

Цена: 220 ден

Распродадено

Извести ме кога производот ќе биде на залиха

Спореди
Продавач Бегемот

Report an abuse for product De Profundis

Категорија:
ИСБН: 978-608-4718-09-3

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “De Profundis”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in