Дебитант

Издавач: Антолог | Јазик: Македонски | Година: 2022
Оригинален наслов: Дебютант | Бр. на страни: 240 | Димензии: 20 | Корица: мека

„Сергеј Лебедев е прекрасен писател, кој поседува две ретки дарби: благороден стил и најпрефинета внатрешна оптика, која му овозможува да ја види и почувствува сета длабочина на антрополошката катастрофа што се случила во Русија во двесетти век. Лебедев успеал да го види она што останало невидливо за повеќето советски и постсоветски писатели.“
(Владимир Сорокин, руски писател)

„Прозата на Лебедев, бившиот геолог, го открива она што е скриено под земјата: внатрешниот живот на минатите генерации, погребан под слоевите на официјалните митови и самозалажување… Чуден дуализам, кој им овозможува на татковците полни со љубов дење да му служат на тиранот, а ноќе грижливо да ги покриваат своите деца со ќебиња.“
(Лук Хардинг, британски писател и новинар) „Книгите на Лебедев се за една историја што како сенка лежи врз сето она за што тој пишува. Ваквиот интензитет на нејзиното присуство зборува за тоа дека конфликтите и контрадикторностите што се втемелени во неа до денешен ден не се разрешени и сè уште влијаат врз руското општество – можеби не толку очигледно, но доволно силно.“
(Карл Уве Кнаусгор, норвешки писател)

Цена: 350 ден

5 на залиха

Спореди
Продавач Антолог

Report an abuse for product Дебитант

Категории: , ,
ИСБН: 978-608-243-543-5

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Дебитант”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in