Делфинот

Издавач: Бегемот | Јазик: македонски | Година: 2018
Оригинален наслов: Делфинот | Бр. на страни: 200 | Димензии: 185x120 | Корица: мека

 

Најновиот ракопис на Александар Прокопиев, книгата раскази „Делфинот“, претставува, пред сѐ, читателско уживање за оној што ќе влезе во неа. Леснотијата – која му прилега на еден од македонските мајстори на прозата (мајстор и по талентот и по занаетското искуство што го има зад себе) – со која се исткаени расказите просто го вшмукува читателот, го возбудува до степен што тој, така маѓепсан од неговата мајсторија, станува дел од нив. […]

[…]И токму таа игра –  тоа одење по конецот што ги дели имагинарното и стварносното – ја прави оваа книга заводлива. Читателот е постојано во недоумица и во некоја состојба на постојано „Хм…“, која го тера да излезе надвор од текстот и да отиде отаде сцената, во бекстејџот, за да види кој си игра со конците. Читањето на оваа книга е како водење љубов, постојано во некаква лебдечка меѓусостојба, ниваму-нитаму, ни сон ни јаве.

Ѓоко Здравески

 

Цена: 300 ден

Спореди
Продавач Бегемот

Report an abuse for product Делфинот

Категорија:
ИСБН: 978-608-4718-88-8

Questions and Answers

You are not logged in