Девојче, запали оганче

Издавач: Антолог | Јазик: Македонски | Година: 2018
Оригинален наслов: Děvčátko, rozdělej ohníček | Бр. на страни: 272 | Димензии: / | Корица: мека

Источна Чехословачка. Населбата Полјан, веднаш зад советската граница. Се раѓа Андреј Дунка. Уште како мал е пренесен во Жижков, Прага. Неговото семејство го принудува да краде. Андреј прерано се соочува со рамнодушноста на блиските и со омразата од другите. Се судира со многу животни ѕидови, ограничувања, безуспешни борби меѓу „белите“ и „црните“. Поминува низ разни „институции за асимилација“. Копнее по еден свет во кој е поврзан со своите корени. Убава, сурова и типична приказна за ситуацијата на словачките Роми во повоените чешки земји. Романот е емотивна песна за ромската традиција, испреплетена со верувањата и болката на овој народ. Шмаус ги комбинира книжевните вештини во наративот преку една јасна социоетничка мисија.

Цена: 250 ден

9 на залиха

Спореди
Продавач Антолог

Report an abuse for product Девојче, запали оганче

Категории: ,
ИСБН: 978-608-243-308-0

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Девојче, запали оганче”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in