Џинот што си ја изгуби приказната

Издавач: БАТА ПРЕСС | Јазик: Македонски | Година: 2019
Оригинален наслов: Masalini yitiren dev | Бр. на страни: 294 | Димензии: 21 см | Корица: мека

Романот „Џинот што ја изгуби приказната“ е автобиографија за детството и младоста на момчето што се запишува во прво одделение дури на четиринаесет години, ама по долго време ќе се прочуе како еден од најталентираните турски пистаели. Аднан Бинјазар не ја опишува просто само сиромаштијата и самиот живот на едно дете, чие што семејство е разделено, туку ја осмислува и историската епоха низ гледањата на своите современици. Во фокусот на романот се настани од личниот живот на авторот, а исто така и од бурното време на Втората светска војна и следните години на преод кон политичка и економска стабилизација на Турција. Писателот го кани читателот на патешествие, што започнува во Агин и Дијарбакир, продолжува во Елјазиг и Истанбул и нѐ сретнува со живописните карактери на Хаџо Биби, Валентино, Мохо, Зеко Биби...

Цена: 300 ден

3 на залиха

Спореди
Продавач БАТА ПРЕСС

Report an abuse for product Џинот што си ја изгуби приказната

Категорија:
ИСБН: 978-608-253-089-5

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Џинот што си ја изгуби приказната”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in