Џон Габриел Боркман

Издавач: Македоника | Јазик: Македонски | Година: 2012
Оригинален наслов: John Gabriel Borkman | Бр. на страни: 90 | Димензии: 200х140 | Корица: /

Приказната на Ибзен за Џон Габриел Боркман е приказна за подемот и падот на еден човек, шпекулативен банкар. Тоа е драмски портрет за човек опседнат и возбуден од парите со кои може да се освои светот. За него парите се сила што постои надвор од човечкиот ред и човечките закони, со која се гази љубовта и која остава жртви зад себе, но и причина за разорување, уништување и осиромашување на човечкиот живот. Парите лесно носат среќа, но уште полесно несреќа...
Рангирано 5 од 5 според 4 рејтинзите на корисниците

Цена: 150 ден

9 на залиха

Спореди
Продавач Македоника Литера

Report an abuse for product Џон Габриел Боркман

Категорија:
ИСБН: 978-608-225-057-1

Questions and Answers

You are not logged in