Дијалози во еднина

Издавач: КУЛТУРА | Јазик: Македонски | Година: 2019
Оригинален наслов: Дијалози во еднина : разговори што можеби се случиле и што можеле да се случат | Бр. на страни: 160 | Димензии: 20 | Корица: мека

„ДИЈАЛОЗИ ВО ЕДНИНА – Разговори што можеби се случиле и што можеле да се случат“ од Ана Стојаноска е книга – експеримент, обид на авторката да напише нарација без нарација, само со помош на дијалози. Дијалозите се читаат низ трите циклуси – Сонце, Сон и Месечина, кои се поставени како загатка на читателот. Читателот е оставен да ги слуша/чита разговорите и сам да учествува во нивната динамичност. Играта на авторката со потенцијалните читатели се гледа и во начинот на кој приказната се отвора со секоја страница што следува. Ова е прва ваква книга во македонската книжевност, која истовремено дозволува секој читател сам да си ја создава приказната. Жанровски не припаѓа никаде и истовремено самата книга e сопствен жанр. Се чита лесно, брзо и едноставно. А тоа е уште една од загатките на авторката.

Цена: 300 ден

10 на залиха

Спореди
Продавач Култура

Report an abuse for product Дијалози во еднина

Категории: , , ,
ИСБН: 978-608-262-027-5

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Дијалози во еднина”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in