Дивата патка

Издавач: Македоника | Јазик: Македонски | Година: 2012
Оригинален наслов: Vildanden | Бр. на страни: 117 | Димензии: 200х140 | Корица: /

„Дивата патка“ им припаѓа на драмите на Ибзен кои му се посветени на социјалното и моралното безредие. Ова е драма за социјално разорените семејства, за фаталноста, расипаноста, подлоста, измамата и малограѓанштината, но и за семејната топлина, љубовта, разбирањето и сочувството. Драмата е напишана со мајсторство во драмската конструкција, со суптилна и длабока претстава на ликовите и состојбите и со префинет лиризам. Ги слика внатрешните маки на ликовите. Ова е драма во која е спакувано големо количество психологија, а послужила за показ на најпознатите психолошки анализи. Драмата го означува почетокот на творечката фаза на Ибзен означена како врв.

Цена: 150 ден

6 на залиха

Спореди
Продавач Македоника Литера

Report an abuse for product Дивата патка

Категорија:
ИСБН: 978-608-225-056-4

Questions and Answers

You are not logged in