Дивите детективи

Издавач: Издавачки центар ТРИ | Јазик: Македонски | Година: 2018
Оригинален наслов: Los detectives salvajes | Бр. на страни: 620 | Димензии: / | Корица: мека

Новогодишна ноќ во пресрет на 1975 година ‒ Артуро Белањо и Улисес Лима, зачетниците на висцералното реалистичко движење во поезијата, го напуштаат Мексико Сити во зајмен бел форд импала. Нивната мисија е да ја пронајдат мистериозно исчезнатата поетеса Сезареа Тинахеро. Но една жестока пресметка во пустината Сонора ги тера да избегаат. По дваесет години, тие се сè уште во бегство... Во овој блескав роман, книгата што го утврди неговото меѓународно реноме, Роберто Болањо ја раскажува приказната за двајца современи донкихотовци ‒ последните преживеани претставници на едно таинствено книжевно движење, можеби и на самата книжевност ‒ во една трагикомична потрага низ мрачниот, хаотичен универзум: нашиот универзум. Дивите детективи е раскошен, еротичен, амбициозен и крајно инвентивен роман од еден од најголемите латиноамерикански автори на нашето време.

Цена: 650 ден

Распродадено

Извести ме кога производот ќе биде на залиха

Спореди
Продавач Издавачки центар ТРИ

Report an abuse for product Дивите детективи

Категорија:
ИСБН: 978-608-230-589-9

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Дивите детективи”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in