Дланка полна бои

Издавач: Антолог | Јазик: Македонски | Година: 2016
Оригинален наслов: Fistful Of Colours | Бр. на страни: 320 | Димензии: 13x20 | Корица: мека

Дланка полна бои е повеќеслоен роман кој истражува 80 години од историјата на Сингапур, преку еден ден од животот на Сувен, млада професорка која се труди да се определи себеси како личност и како уметник. Во својата потрага, таа ја истражува богатата историја на семејството на нејзиниот очув и открива многу надежи и тешкотии на раната емигрантска заедница на Сингапур – од кинески возачи на рикши и малајски келнери, до индиски доктори. Никој не е поштеден од последиците на времињата што се менуваат.
Зад овие кулиси, пријателите на Сувен ги истражуваат темите на уметноста, љубовта, слободата и на предавството. Преку мајсторското раскажување и живописниот јазик на Сучен Кристин Лим, Сингапур на денешницата се сплотува со Сингапур од минатото. 
Приказната изобилува со локални вкусови и ароми, а ликовите се живописно претставени и уверливи. Особено чувствителни се тажните животи на жените во приказната.

Дланка полна бои е прв добитник на Сингапурската книжевна награда во 1992 година. 

„Ако треба да го опишам ова дело само со два збора: нежна искреност“.
Кирпал Синг

Рангирано 5 од 5 според 4 рејтинзите на корисниците
(2 оценки на корисници)

Цена: 300 ден

9 на залиха

Спореди
Продавач Антолог

Report an abuse for product Дланка полна бои

Категорија:
ИСБН: 978-608-243-174-1

2 оценки за Дланка полна бои

  1. Rated 5 out of 5

    Anonymous (верификуван корисник)

  2. Rated 5 out of 5

    в в (верификуван корисник)

Додади оценка

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in