Дневник 1959-1969

Издавач: Бегемот | Јазик: Македонски | Година: 2022
Оригинален наслов: Dziennik 1959-1969 | Бр. на страни: 597 | Димензии: 190x120 | Корица: тврда

Откако прифативме дека сум се родил (што не е сигурно), се родив за да ја разобличам вашата игра. Моите книги не треба да ви кажат: биди тоа што си, туку – се преправаш дека си тоа што си. Би сакал во вас да стане плодно токму она што го сметавте за целосно јалово и дури засрамувачко. Ако толку го мразите актерството, тоа е затоа што тоа тлее во вас – ама за мене актерството станува клучот за животот и за стварноста. Ако се гадите од незрелоста, тоа е затоа што ја имате во себе – ама мене полската незрелост ми го одредува целиот мој однос кон културата. Преку мојата уста се огласува вашата младост, вашиот стремеж за забава, вашата лизгава витост и неодреденост – токму тоа го мразите, тоа го истиснувате од себе – во мене се ослободува скриениот Полјак, вашето алтер его, обратната страна на вашиот медал, досега невидливиот дел од вашата месечина. Ах, би сакал да станете актери свесни за играта!
Витолд Гомбрович

Цена: 700 ден

20 на залиха

Спореди
Продавач Бегемот

Report an abuse for product Дневник 1959-1969

Категорија:
ИСБН: 978-608-4869-77-1

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Дневник 1959-1969”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in