Преглед на кошничка “Урнебесна хемија” e додадена во Вашата кошничката

Дневникот на Ана Франк

Издавач: Либи | Јазик: Македонски | Година: 2019
Оригинален наслов: The Diary of a young girl Anne Frank | Бр. на страни: 328 | Димензии: 20 | Корица: /

„Дневникот на Ана Франк“ е исповед на едно еврејско девојче за време на Втората светска војна. За својот тринаесетти роденден Ана добива дневник, во кој на 14.06.1942 година ги запишува првите реченици. Но набрзо семејството мора да избега и да се скрие во тајното засолниште во Амстердам, во кое ќе помине повеќе од две години криејќи се од нацистите. Во засолништето им се придружува и семејството Ван Дан, а подоцна и забарот Дусел. Таа во дневникот ги забележува животот, настаните и проблемите во засолништето, прикажувајќи ги и особините на неговите станари, што доаѓаат до израз при живеење во таквите околности. Ова е потресна приказна за трагично завршеното детство, приказна која низ призната на невиното еврејско девојче ги отсликува ужасите на нацистичкиот режим за време на втората светска војна.

Цена: 350 ден

3 на залиха

Спореди
Продавач Арс ЛАМИНА

Report an abuse for product Дневникот на Ана Франк

Категорија:
ИСБН: 978-608-259-161-2

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Дневникот на Ана Франк”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in