ДОМАШНИОТ УЧИТЕЛ

Издавач: КСЦ/Полица | Јазик: Македонски | Година: 2018
Оригинален наслов: Der Hauslehrer : die Geschichte eines Kriminalfalls : Erziehung, Sexualität und Medien um 1900 | Бр. на страни: 314 | Димензии: / | Корица: мека

Михаел Хагнер ја раскажува приказната за Андреас Диполд, приватен учител во Германија на преминот од XIX во XX век, неговите ученици и нивните родители, но и изнесувањето пред суд на случајот за малтретирање и убиство извршени токму од страна на учителот. Авторот се повикува на тогашните извори и судските списи. Потоа ги анализира правните, медицинските и медиумските практики од тоа време и од комплексноста на настаните создава модел на „случај“, но само делумно заснован врз фактите. Скандалот жестоко бил дебатиран во педагогијата, криминологијата, психијатријата и во сексологијата, така што, своевремено, терминот „диполдизам“ влегол во учебниците со дефиницијата на класичен пример на едукаторен садизам. Книгата дава слика за бескомпромисната природа на образованието, сексуалноста и казната, ставовите на образуваните и научни кругови за образованието, казната, „нормалноста“ и перверзијата, како и за луѓето чија улога на едукатори понекогаш е нејасна.

Цена: 350 ден

4 на залиха

Спореди
Продавач КСЦ/ПОЛИЦА

Report an abuse for product ДОМАШНИОТ УЧИТЕЛ

Категорија:
ИСБН: 978-608-4850-09-0

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “ДОМАШНИОТ УЧИТЕЛ”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in