Дон Жуан (раскажано од него самиот)

Издавач: Магор | Јазик: Македонски | Година: 2013
Оригинален наслов: Don Juan (erzählt von ihm selbst) | Бр. на страни: 112 | Димензии: 170/105 | Корица: мека

Во својата новела Дон Жуан, Петер Хандке  нуди сопствена визија за легендарниот заводник од историјата на литературата.  
Приказната ја раскажува анонимниот  наратор чија самотија еден ден ќе 
ја наруши Дон Жуан. Во секој ден од  неделата што следува, Дон Жуан ги 
опишува авантурите што ги искусил  во истиот ден од претходната недела. 
Станува збор за еротски авантури,  при што Дон Жуан на Хандке е повеќе 
освојуван отколку што самиот освојува.
Новелата претставува моќна приказна  за односите на еротското и суровото, 
за љубовното чувство што егзистира  само додека е копнеж. Со умешно 
прикажување на суптилните нијанси во меѓучовечките односи, Хандке ја открива повеќеслојноста на сексуалноста, при што познатиот културолошки лик го 
користи за да даде остар коментар на многу аспекти од современиот живот.

Цена: 210 ден

3 на залиха

Спореди
Продавач Магор

Report an abuse for product Дон Жуан (раскажано од него самиот)

Категорија:
ИСБН: 978-608-223-263-8

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Дон Жуан (раскажано од него самиот)”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in