Дожд и хартија

Издавач: Прозарт Паблишинг | Јазик: Македонски | Година: 2017
Оригинален наслов: Kisa i hartija | Бр. на страни: 284 | Димензии: / | Корица: тврда

Краток опис

„Дожд и хартија“ е добитник на НИН-овата награда за роман во 2004 година. Ова е роман над чии меланхолични и потресни страници се надвива озвучената стварност на еден актуелен и контроверзен свет во кој јунаците на Тасиќ тежнеат да се ослободат од внатрешните и надворешните прогонства. Хероината, како раскажувач, ја сведува својата животна приказна меѓу Нови Сад, Лондон, Даблин... во чии рамки прозборуваат многу нејзини блиски пријатели како актери во потрагата за ослободување и отелотворување на своите соништа, распрснати по градовите на Европа и Америка. Романот е слика на културата и нејзините чудесни евокации, удари и екстази, имагинативна, иронична и горчлива приказна за една генерација, за еден град, за знаењата, поврзаноста и емоциите кои се распрснуваат во принудните животни избори и неговата неостварена поезија. Раскажан во преплетување на ерудицијата и иронијата, на фикцијата и потресниот документаризам, со неспорно раскажувачко мајсторство, овој роман е автентично и силно сведоштво за нашето време, роман кој го афирмира Тасиќ како еден од најубедливите претставници на новиот дух во српската книжевност. „Дожд и хартија“ ја доби и наградата Златен сончоглед за 2004 година.

Цена: 249 ден

9 на залиха

Спореди
Продавач Прозарт Медиа

Report an abuse for product Дожд и хартија

Категорија:
ИСБН: 978-608-256-012-0

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Дожд и хартија”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in