Другарче

Издавач: Антолог | Јазик: Македонски | Година: 2023
Оригинален наслов: Gozert | Бр. на страни: 256 | Димензии: 14 x 21 цм | Корица: мека

Награда Gouden Griffel за најдобра книга за деца во Холандија за 2021 година.

Тичен е главниот протагонист во оваа оригинална книга и тој мисли дека е сосем нормално да има невидливо пријателче кое ќе биде постојано со него. А неговото име е – Другарче.

„Другарче“е приказна која уште од самиот почеток маѓепсува со фантастичните авантури на Тичен и неговото пријателче. Одат во лов на тролови, се обидуваат да победат чудовишта, да изгаснат пожари… и секогаш се наоѓаат во неволја поради тоа. Особено Тичен, откако ќе му посочат дека Другарче постои само во неговата фантазија.

Бидејќи Другарче не може ниту да го види ниту да го слушне никој освен Тичен, неговите родители, а особено неговата мајка, се загрижени. И иако таткото претставува еден вид хумористичен фактор во приказната, тие заедно носат драстична одлука: Другарче мора да исчезне од животот на нивниот син.

Во својот млад херој, Колвајк вградува неизмерна самодоверба благодарејќи на виртуелното пријателче. Но сега почнува да го демне опасноста од исчезнувањето на Другарче и светот на неверојатните авантури. Сè додека приказната не добие изненадувачки пресврт во кој ќе се покаже дека работите не се баш такви какви што се чинеле…

Книгата е прекрасна животна лекција за млади и за возрасни читатели!

Цена: 450 ден

10 на залиха

Спореди
Продавач Антолог

Report an abuse for product Другарче

Категории: , ,
ИСБН: 978-608-243-591-6

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Другарче”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in