Другата страна

Издавач: Бегемот | Јазик: Македонски | Година: 2019
Оригинален наслов: Другата страна | Бр. на страни: 114 | Димензии: 185x125 | Корица: /

„Другата страна“ е збирка кратки прозни форми од авторот Ѓорѓи Крстевски, создавани во текот на повеќе години. Тие се со различна големина и форма, при што секој од расказите е индивидуално дело, расказ кој гради еден свој специфичен свет што може да опстои и да егзистира самостојно. Централната точка, ѕвездата околу која гравитираат сите овие мали светови и векторот на нивното поврзување е светогледот на Ѓорѓи Крстевски. Во богатиот спектар на раскази може да препознаеме хармсовски бурлескни сцени и ликови, борхесовски сложени лавиринтни пејзажи, одеци од најмрачните шуми од бајките на браќата Грим, како и грст ликови изгубени во кафкијански свет на метаморфози, бирократски шалтери и бесчувствителен свет.

Цена: 200 ден

19 на залиха

Спореди
Продавач Бегемот

Report an abuse for product Другата страна

Категорија:
ИСБН: 978-608-4869-09-2

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Другата страна”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in