Други љубовни приказни

Издавач: ИКОНА | Јазик: Македонски | Година: 2013
Оригинален наслов: Celelalte poveşti de dragoste | Бр. на страни: 171 | Димензии: 21 см | Корица: /

Други љубовни приказни може да се читаат како модуларен роман. Единаесетте секвенци можат да функционираат и како автономни прозни парчиња и како епизоди во еден наратив, чија централна тема е неуспешната љубов. Овој неуспех се расплетува на повеќе нивоа, а секоја “приказна” носи дополнителна нијанса, дополнителна идеја со која ѝ се дава облик на целината. Во книгата, двата централни лика се ликот на раскажувачот, кој е новинар за еден локален весник, и неговата сопруга, и тие проаѓаат од една секвенца во следна… Нивната приказна се оформува не само преку приказни од различни периоди во животот на раскажувачот (детство, адолесценција, сегашност), туку исто така и во приказните на споредните карактери, во кои нараторот е вклучен на еден или друг начин. Една по друга, изненадувачки, сите овие секвенци обезбедуваат различни агли од кои љубовта може да се гледа.

Цена: 330 ден

5 на залиха

Спореди
Продавач ИКОНА

Report an abuse for product Други љубовни приказни

Категории: ,
ИСБН: 978-608-221-087-2

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Други љубовни приказни”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in