Другиот Ајнштајн

Издавач: Арс ЛИБРИС | Јазик: Македонски | Година: 2020
Оригинален наслов: The Other Einstein | Бр. на страни: 272 | Димензии: 20 | Корица: /

Мица Мариќ секогаш била различна од другите девојки. Во своите дваесетти години, повеќето веќе биле сопруги и мајки. Не учеле физика на елитен Универзитет во Цирих, ниту, пак, другите мажи се натпреварувале со нив во решавање равенки. Но, Мица била доволно паметна да знае дека за неа математиката е поедноставна од бракот. И тогаш, еден колега од нејзиниот факултет – Алберт Ајнштајн – ќе покаже љубовен интерес за неа. Како последица, нејзиниот свет ќе се сврти наопаку. Нивната врска не е само емотивна туку и интелектуална. Но, се чини, во една врска има место за само еден гениј. „Другиот Ајнштајн“ е извонредна биографска фикција што пишува за бурната љубов меѓу Милева и Алберт. Книгата открива многу историски детали за нивната врска, но и за времето во кое живееле.

Цена: 420 ден

100 на залиха

Спореди
Продавач Арс ЛАМИНА

Report an abuse for product Другиот Ајнштајн

Категорија:
ИСБН: 978-608-259-749-2

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Другиот Ајнштајн”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in