Два света

Издавач: Готен | Јазик: Македонски | Година: 2021
Оригинален наслов: Dva svetova | Бр. на страни: 144 | Димензии: 20 | Корица: /

Сузана Тратник е една од најистакнатите современи словенечки писателки. Пишува раскази, романи, публицистички и теориски дела. Се смета за една од зачетничките на ЛГБТ сцената во поранешна Југославија. Како и во другите нејзини книги, и во Два света авторката се занимава со лезбијските искуства и прашањата поврзани со општествените норми. Хомосексуалната перспектива е дадена низ призмата и на младешкиот и на возрасниот живот. Ликовите во книгата како да се заробени во два различни света, при што она што се споделува е чувството на изолација и живот на општествените маргини. Книгата е објавена со поддршка на програмата „Креативна Европа“ на Европската Унија.

Цена: 200 ден

5 на залиха

Спореди
Продавач Готен

Report an abuse for product Два света

Категории: , ,
ИСБН: 978-608-4865-13-1

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Два света”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in