Двојничка

Original title: Body double | Num. of pages: 361 | Dimensions: 20 cm | Cover: мека

Овојпат станува збор бостонската медицинската истражителка д-р Мора Ајис, која како судски паталог секојдневно се среќавала со тела на свирепо убиени луѓе. Веќе беше и навикната секое тело што ќе го прегледува да биде што помонструозно од претходното, дури до непрепознатливост. Но, еден навидум обичен ден во својата работна соба ја чекаше необична задача - новодонесената жртва беше идентична со неа... Како е возможно тоа? Едноставно таа и жртвата беа идентични, личат како јајце на јајце.

Нема крај на вчудоневидувањето кога д-р Мора Ајис ќе ги погледне личните документи на жртвата - незамисливо таа и жртвата се родени на ист датум, во ист месец, во иста година, а исто така имаат и иста крвна група. И сосема доследно на Тес Геритсен, сличностите кулминираат кога ДНК анализата покажува дека всушност д-р Мора и убиената жртва навистина се сестри-близначки. Најчудно од сè е тоа што д-р Мора воопшто не ни знаела дека некаде има своја сестра-близначка или двојничка. Зошто нејзината мајка не ѝ го кажала тоа? И што навистина се крие позади нејзината насилна смрт?

Одеднаш навидум обичната работа за д-р Мора се претвора во вознемирувачко патување во сопственото минато, каде што можеби и се крие убиецот. Но, дали навистина е така или виновникот треба да го побара на сосем друго место? Дали тој цело време е пред неа, а таа не го забележува? Понатаму, заклетвата дека ќе го пронајде убиецот на својата близначка се претвора во лична опсесија, која постојано ќе ја следи насекаде и во секој чекор за на крајот да ја одведе право во цврсто исплетената мрежа од интриги на можеби најмрачниот злосторник што го сретнала во својата кариера. Дали и таа ќе стане негов плен или сепак и овде ќе важи изреката дека помудриот секогаш го победува посилниот?
Rated 5.00 out of 5 based on 9 customer ratings
(9 customer reviews)

Price: 490 ден

Out of stock

Notify me when the product will be in stock

Compare
Sold By Матица

Report an abuse for product Двојничка

Category:
SKU: 978-608-1002-15-7

9 reviews for Двојничка

 1. Rated 5 out of 5

  Катерина Ристоска (verified owner)

  Книгата топло ја препорачувам на сите оние кои обожуваат криминалистичко дејствие. Лесно читлива, возбудлива и со неизвесен завршеток.

 2. Rated 5 out of 5

  Maja Jovanovska (verified owner)

 3. Rated 5 out of 5

  Даниела Карастојанова (verified owner)

 4. Rated 5 out of 5

  Слаѓан Бишковски (verified owner)

  Odlicen triler

 5. Rated 5 out of 5

  Слаѓан Бишковски (verified owner)

  Navistina me voodusevi!!! Interesna,napnata,vozbudliva so presvrti i misterii do samiot kraj!

 6. Rated 5 out of 5

  Слаѓан Бишковски (verified owner)

 7. Rated 5 out of 5

  Слаѓан Бишковски (verified owner)

 8. Rated 5 out of 5

  Anonymous (verified owner)

 9. Rated 5 out of 5

  Toni

  Ok

Add a review

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Questions and Answers

You are not logged in