Дворјанско гнездо

Издавач: Бегемот | Јазик: Македонски | Година: 2020
Оригинален наслов: Дворянское гнездо | Бр. на страни: 267 | Димензии: 180x110 | Корица: /
Извадок:

„Дворјанско гнездо“ е вториот роман на Иван Тургенев, првпат објавен во 1859 г. во книжевното списание „Современик“. Романот спаѓа во раната творечка фаза на Тургенев и за време на неговиот живот бил меѓу неговите најпознати дела во Русија. Преку галеријата ликови на Лаврецки, Лиза, Паншин, Лем, Варвара Павловна, Михалевич, Агафја, Марија Дмитриевна и Марфа Тимофеевна, Тургенев ја слика фреската на тогашното ситно дворјанство, чиишто мисли, карактери, разговори и навики неминовно се распаѓаат, отворајќи им пат на нови ликови во руската книжевност. На залезот на нивното време, сепак, Тургенев ги испраќа со живописни портрети, извонредно пренесувајќи ги нивните родослови, светогледи и односи. Животот на руското провинцијално дворјанство, салонската култура на губерниските градови и европските престолнини, судирот меѓу спротивставените идеолошки струи – се дел од главните теми на оваа кратка прозна фреска.

Цена: 250 ден

17 на залиха

Спореди
Продавач Бегемот

Report an abuse for product Дворјанско гнездо

Категорија:
ИСБН: 978-608-4869-40-5

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Дворјанско гнездо”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in