Еден ден

Издавач: Издавачки центар ТРИ | Јазик: Македонски | Година: 2012
Оригинален наслов: One day | Бр. на страни: 396 | Димензии: 140 х 205 | Корица: /

Прекрасна книга - мудра, неизмерно комична и досетлива, а истовремено длабока, сочувствителна и наместа неподносливо тажна.Оваа горчливо-слатка приказна започнува на 15 јули, на Свети Свитин, 1988 г., кога Декстер Мејхју и Ема Морли, и двајцата студенти на Универзитетот во Единбург, се запознаваат по свеченото доделување на дипломите. Поминуваат една „баш убава ноќ“ заедно, и утредента треба секој да тргне по својот пат. Но и покрај неизвесната иднина и спротивните карактери - тој, главен фраер што прераснува во водителска ѕвезда на идиотски тв-емисии; таа, несамоуверена интелектуалка што работи во мексикански ресторан и сонува да стане писателка - стануваат најдобри пријатели, а иднината на нивната обострана, но поттисната љубов е сè понеизвесна. Нивниот однос ни се открива низ фотографска секвенца од нивните животи на истиот ден - 15 јули - секоја година во наредните дваесет години. Низ подеми и падови, смеа и кавги, надежи и пропуштени шанси, ја следиме приказната за двајца млади што созревајќи се помируваат со природата на нивната љубов, но и на самиот живот.Каде ќе бидат на овој ден догодина? И наредната година? И годината потоа? Дваесет години, две души, ЕДЕН ДЕН. Декс и Ем, Ем и Декс.„Совршена книга за болната празнина меѓу она што некогаш сме биле и она што сме сега... Извонредна и несекојдневна љубовна приказна.“ - Тони Парсонс
Рангирано 4 од 5 според 4 рејтинзите на корисниците
(2 оценки на корисници)

Цена: 500 ден

Распродадено

Извести ме кога производот ќе биде на залиха

Спореди
Продавач Издавачки центар ТРИ

Report an abuse for product Еден ден

Категорија:
ИСБН: 9786082300511

2 оценки за Еден ден

  1. Rated 5 out of 5

    Radmila Stefanovska (верификуван корисник)

  2. Rated 3 out of 5

    Anonymous (верификуван корисник)

    Ocekuvav mnogu povekje od knigava..sepak e solidna

Додади оценка

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in