Еден ден

Original title: One day | Num. of pages: 396 | Dimensions: 140 х 205 | Cover: /

Прекрасна книга - мудра, неизмерно комична и досетлива, а истовремено длабока, сочувствителна и наместа неподносливо тажна.Оваа горчливо-слатка приказна започнува на 15 јули, на Свети Свитин, 1988 г., кога Декстер Мејхју и Ема Морли, и двајцата студенти на Универзитетот во Единбург, се запознаваат по свеченото доделување на дипломите. Поминуваат една „баш убава ноќ“ заедно, и утредента треба секој да тргне по својот пат. Но и покрај неизвесната иднина и спротивните карактери - тој, главен фраер што прераснува во водителска ѕвезда на идиотски тв-емисии; таа, несамоуверена интелектуалка што работи во мексикански ресторан и сонува да стане писателка - стануваат најдобри пријатели, а иднината на нивната обострана, но поттисната љубов е сè понеизвесна. Нивниот однос ни се открива низ фотографска секвенца од нивните животи на истиот ден - 15 јули - секоја година во наредните дваесет години. Низ подеми и падови, смеа и кавги, надежи и пропуштени шанси, ја следиме приказната за двајца млади што созревајќи се помируваат со природата на нивната љубов, но и на самиот живот.Каде ќе бидат на овој ден догодина? И наредната година? И годината потоа? Дваесет години, две души, ЕДЕН ДЕН. Декс и Ем, Ем и Декс.„Совршена книга за болната празнина меѓу она што некогаш сме биле и она што сме сега... Извонредна и несекојдневна љубовна приказна.“ - Тони Парсонс
Rated 4 out of 5 based on 4 customer ratings
(2 customer reviews)

Price: 500 ден

Out of stock

Notify me when the product will be in stock

Compare
Sold By Издавачки центар ТРИ

Report an abuse for product Еден ден

Category:
SKU: 9786082300511

Издавачки центар ТРИ

2 reviews for Еден ден

  1. Rated 5 out of 5

    Radmila Stefanovska (verified owner)

  2. Rated 3 out of 5

    Anonymous (verified owner)

    Ocekuvav mnogu povekje od knigava..sepak e solidna

Add a review

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Questions and Answers

You are not logged in