Единаесетти роман, книга осумнаесетта

Издавач: ФЕНИКС | Јазик: Македонски | Година: 2019
Оригинален наслов: Ellevte roman, bok atten | Бр. на страни: 170 | Димензии: 20 | Корица: /

"Бјорн Хансен, почитуван градски благајник, само што наполнил педесет години и е ужаснат од помислата дека случајноста му го управувала животот. Пред осумнаесет години тој ја напуштил својата жена и нивниот двегодишен син, поради својата љубовница која го убедила да започнат заеднички живот во мал провинциски град и да се занимаваат со аматерска драматургија. Но, како што одминува времето, оваа врска почнува да венее и полека да одумира. По четири години живеејќи удобно во својата самотија, Бјорн почнува да размислува за опасно дејствие кое ќе му го промени животот до непрепознатливост. Оваа потреба да се коцка со своето спокојно постоење станува неодолива, водејќи го Бјорн во Вилнус (Литванија), со д-р Шиоц, неговиот сопатник-конспиратор, каде тој не може да сфати дали е вплеткан во игра, или во апсурдно нова реалност. „Неочекувано потресна... несекојдневна, фантастична книга“ —Irish Times (Books of The Year) „Солстад е најголемиот современ писател на Норвешка“ —Игер Остенстад "

Цена: 320 ден

5 на залиха

Спореди
Продавач ФЕНИКС

Report an abuse for product Единаесетти роман, книга осумнаесетта

Категории: ,
ИСБН: 978-9989-33-767-3

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Единаесетти роман, книга осумнаесетта”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in