Една иста река

Издавач: Антолог | Јазик: Македонски | Година: 2018
Оригинален наслов: Една иста река | Бр. на страни: 207 | Димензии: / | Корица: мека

Реалистичен, суптилно критички, а истовремено брутално искрен и комичен роман, кој ги разоткрива приказните на три сестри: Љуба, Сара и Пирина. Поетика на маргинализираните слоеви на современото општество. Сестрите живеат во мало село близу бугарскиот град Перник. Живеејќи на работ на мизеријата, Пирина пее, а во нејзините песни нема мелодија, ниту зборови, но тие ја лекуваат тагата; Сара често ги менува партнерите, а еден од нив дури ѝ гради црква! Љуба толку многу чита што дури отсуствува од секојдневјето и од животот и тоа ја прави привлечна на некаков нелогичен, но интересен начин. Никогаш не влегуваме двапати во една иста река. Роман во кој реката тече не како што одлучила вселената, туку каде што ја водат ликовите.

Цена: 250 ден

10 на залиха

Спореди
Продавач Антолог

Report an abuse for product Една иста река

Категорија:
ИСБН: 978-608-243-307-3

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Една иста река”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in