Еднонасочна улица / Детството во Берлин

Издавач: Бегемот | Јазик: Македонски | Година: 2018
Оригинален наслов: / | Бр. на страни: 293 | Димензии: 180x110 | Корица: мека

„Валтер Бенјамин е своевиден архетип за европскиот интелектуалец од првата половина на XX век. Иако неговото дело се потпира на непретенциозност, фрагментарност и жанровска хибридност, за Бенјамин слободно може да се каже дека е еден од авторите што имаат оставено длабока и неизбежна трага во современата филозофија и литературата.“

Ди Цајт

„Двете експериментални дела на Бенјамин претставуваат сериозен предизвик за секој читател: иако кратки, опфаќаат широк ранг жанрови – од афоризми до политичка сатира, од носталгичен мемоар до автобиографска метафикција, од филозофска рефлексија до мајсторски напишан краток расказ.“

Тајмс

„Вештината на Бенјамин како писател е особено забележлива во Еднонасочна улица и Детството во Берлин, каде што авторот ја користи својата стандардна изразна форма – филозофскиот есеј – но значително ја скратува и ја зачинува со лиричност, автобиографија, хумор, мемоарска проза, создавајќи еден прекрасен меланж каков што во книжевноста се среќава исклучително ретко.“

Сузан Сонтаг во предговорот кон англиското издание на Еднонасочна улица

Цена: 300 ден

15 на залиха

Спореди
Продавач Бегемот

Report an abuse for product Еднонасочна улица / Детството во Берлин

Категорија:
ИСБН: 978-608-4718-81-9

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Еднонасочна улица / Детството во Берлин”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in