Ефектот на Марко

Publisher: Антолог | Language: Македонски | Year: 2022
Original title: Marco Effekten | Num. of pages: 496 | Dimensions: 20 | Cover: мека

#5 СЕКТОРОТ Q

Функционер на висока позиција во финансиски нестабилна банка врши проневера со средства наменети за развој на африкански села. Во меѓувреме, петнаесетгодишниот Марко сака да стане дански државјанин и оди на училиште како секој обичен тинејџер. Но неговото минато не е како на секој обичен тинејџер. Тој целото свое детство го минал во ромска банда со која автократски владее неговиот вујко Зола и во која сите деца се принудени да питаат и да крадат.

Кога Марко ќе дознае дека вујко му планира да го осакати за му носи поголем приход, конечно се обидува да побегне. Но тогаш открива закопано тело што го води до фрапантни тајни за кланот. Плашејќи се дека ова откритие може да стигне до полицијата, Зола и неговите луѓе почнуваат да го бркаат Марко.

Неговите патишта сега се вкрстуваат со оние на детективот Карл Морк. Кога Карл ќе сфати што сè знае Марко, ќе одлучи да ја реши мистеријата и да го спаси момчето. Мистеријата се протега од Данска до Африка и води до високата политика и бизнис, каде што не постојат правила на игра, а човечкиот живот се множи со нула.

Price: 550 ден

4 in stock

Compare
Sold By Антолог

Report an abuse for product Ефектот на Марко

Categories: , , ,
SKU: 978-608-243-548-0

Reviews

There are no reviews yet.

Be the first to review “Ефектот на Марко”

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Questions and Answers

You are not logged in