Екатерини

Издавач: Прозарт Паблишинг | Јазик: Македонски | Година: 2018
Оригинален наслов: Екатерини | Бр. на страни: 187 | Димензии: / | Корица: мека

ЕКАТЕРИНИ

Романот „Екатерини“ е приказна за модерна Пенелопа, која мора да патува и да страда во потрага по својата татковина. Пренесена преку женски наратив, оваа луцидна и полна со хумор лирска проза е сместена во дваесеттиот век на Балканот.

Приказната за „обичниот“ живот на жени кои живеат низ турбулентните историски настани нѐ носи во Грција на почетокот на дваесеттиот век, па во Белград, потоа низ Втората светска војна, соочувањето со Сталинизмот и социјализмот, па се до бомбардирањето на Белград.

Кнежевиќ силно прикажува традиционална биографија но преку специфичен хумор и пародија, демистифирајќи го секојдневието, оставајќи ја нараторката слободно да си ја раскаже нејзината страна на приказната.

Цена: 299 ден

6 на залиха

Спореди
Продавач Прозарт Медиа

Report an abuse for product Екатерини

Категории: ,
ИСБН: 978-608-256-031-1

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Екатерини”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in