Елеганцијата на ежот

Автор: /
Издавач: / | Јазик: / | Година: /
Оригинален наслов: L' élégance du hérisson | Бр. на страни: / | Димензии: / | Корица: /
Извадок:

Сензационален роман, вистинско откритие,добитник на повеќе книжевни признанија.Во огромниот хит на француската писателка Мириел Барбери, Елеганцијата на ежот, самоуката куќна помошничка Рене во една елитна париска зграда ужива во магијата на уметноста, филозофијата, музиката и јапонската култура. Во истата зграда живее и богатата дванаесетгодишната Палома заситена од животот, која неуморно чита манга-стрипови, наоѓа утеха во јапонските поети и го презира целото семејство. Јапонскиот бизнисмен Озу се вселува во зградата и, како и Палома, ја насетува скриената префинетост на куќната помошничка. Низ едноставна нарација, овој роман ве води во светот на богаташката извештаченост, интелектуалните клишеа и надмените сопственици на кучиња со педигре, и ги возвишува тивките победи на ненаметливите меѓу нас.„Двете протагонистки во книгата создаваат елоквентни мини-есеи за времето, убавината и смислата на животот - Рене со својата ерудиција, а Палома со тинејџерската енергија.“ Њујорк тајмс
Рангирано 5 од 5 според 4 рејтинзите на корисниците
(1 оценка на корисник)

Цена: 350 ден

Распродадено

Извести ме кога производот ќе биде на залиха

Спореди
Продавач Издавачки центар ТРИ

Report an abuse for product Елеганцијата на ежот

Категорија:
ИСБН: 660e1a96ae03

1 оценка за Елеганцијата на ежот

  1. Rated 5 out of 5

    elena miceski (верификуван корисник)

Додади оценка

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in