Енциклопедија на мртвите

Издавач: Издавачки центар ТРИ | Јазик: Македонски | Година: 2010
Оригинален наслов: Енциклопедија мртвих | Бр. на страни: 200 | Димензии: 125 х 195 | Корица: /

Девет исклучителни приказни ја сочинуваат оваа сложена и прекрасна книга, формирајќи лавиринт од двете вечни теми на книжевноста: љубовта и смртта. Енциклопедија на мртвите е големото ремек-дело со кое Данило Киш ја достигна својата светска слава како еден од најоригиналните автори на постмодернизмот. Секој од деветте незаборавни раскази во оваа збирка е засебен микрокосмос во кој авторот се обидува да извлече смисла од апсурдот на секојдневното живеење исполнето со страдање, насилство и осаменост. Преку заедничките теми, Енциклопедија на мртвите може да се чита не само како збирка раскази, туку и како роман за парадоксите на живеењето во Источна Европа. Ако целта на книжевноста е да се осмисли животот, тогаш Данило Киш со оваа книга ја постигнува таа благородна цел и ни нуди неповторливо книжевно искуство.

Цена: 300 ден

Распродадено

Извести ме кога производот ќе биде на залиха

Спореди
Продавач Издавачки центар ТРИ

Report an abuse for product Енциклопедија на мртвите

Категорија:
ИСБН: 9786084577645

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Енциклопедија на мртвите”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in